srijeda, 15. lipnja 2016.

Kazivanje o srcu

Podsvijest je najbliži ekvivalent srcu - qalb



Šta je to što će nas spasiti na Sudnjem danu? Hoće li to biti novac, položaj, pripadnost narodu, rasi, religiji, stranci? Neće! Šta je to onda što će nas spasiti? To je onaj organ u našem biću u kojem je
smješteno ono najvrijednije - iman. To je srce.

Nije to fizičko srce smješteno na lijevoj strani naših prsa koje pumpa krv, nego ono duhovno srce, koje svakako ima veze sa fizičkim srcem. Ono što će Allah Uzvišeni procjenjivati na Danu sudnjem biti će stanje naših srca. Ono što će nas spasiti je, kaže Uzvišeni, qalbun selimun - zdravo, čisto srce (podsvijesni um).

     Na Dan kada neće nikakvo blago, a ni sinovi od koristi biti, samo će onaj koji Allahu srca čista i zdrava dođe spašen biti. (Kur'an, 26:88-89)

O tome šta je zapravo srce, šta ono predstavlja i koje su tajne produktivnog i zdravog srca najviše i najljepše kazuje Kur'an, a Poslanik, a.s., pojašnjava.

     Zašto oni po svijetu ne putuju pa da srca njihova shvate ono što trebaju shvatiti. (Kur'an, 22:46)

Da bismo mogli pravilno iskoračiti u život, potrebno je znanje koje će nam kazati šta je bitno a šta nebitno. Poslanik, s.a.v.s., za srce je kazao sljedeće: "Doista je u tijelu jedan organ, ako je on zdrav, čitavo tijelo je zdravo, a ako je on bolestan, čitavo tijelo je bolesno. To je uistinu srce" (Buhari, Muslim)
Grijesi itekako imaju utjecaja na srce. Oni mogu izazvati da srce bude potpuno zapečaćeno tako da više nijedna zraka svjetlosti znanja ne dopre do njega.

    ...srca njihova su zapečaćena, pa oni ne shvataju! (Kur'an, 9:87)

Neke od bolesti srca (podsvijesti), kojima bi trebalo prepriječiti prolaz u njega su: ljubomora, zavist, pohlepa, strast, želja za iskazivanjem...
Naš cilj bi morao biti da shvatimo šta je SRCE i kako se čisti kako bismo pred Allaha mogli doći sa "zdravim i čistim srcem" - qalbun selimun.
Jedan sufija je izjavio: "Dragi Allahu, moje srce očisti od svega osim od Tebe."

Srce i um



Kada kažemo "ja mislim", većina nas pokazuje na glavu. Koliko nas pokaže na srce? Poslanik, s.a.v.s., je rekao" Takvaluk je ovdje", pokazujući na svoja prsa. (Muslim, Tirmizi, Ahmed)
Jedna od funkcija srca je te'aqqul (razumijevanje, razmišljanje, analiziranje). Allah nam je dao srce da njime razumijevamo, razmišljamo i analiziramo. To nas vraća na ajet naveden u "Kazivanje o srcu (1. dio), gdje se kaže: "...pa da srca njihova shvate ono što trebaju shvatiti".

Ibn Tejmijje je kritizirao doktore i filozofe koji su smatrali da je um u mozgu. Slično je pisao i Ibn Kesir u svom čuvenom tefsiru. Vjerovanje, nevjerovanje, razumijevanje, shvatanje, oslanjanje, pobožnost, ljubav, poniznost - sve su to funkcije srca, odnosno, podsvijesnog uma.

    Njima je On u srca njihova vjerovanje usadio i svjetlom Svojim ih osnažio. (Kur'an, 58:22)

U Kur'anu se spominju različiti termini da opišu različita stanja srca: qalb, fu'ad sadr. Riječ qalb je u najčešćoj upotrebi. U riječnicima se navode ova značenja za qalb: srce (raz)um, duh, unutrašnjost, središte, sredina, centar, dubina, najbolji dio, jezgra, srž, bit, suština. Dolazi od glagola koji znači nešto što je sklono okretanju, prevrtanju i promjenama.
Kada Allah, dž.š., govori o imanu i srcu, tada upotrebljava termin qalb.

Čemu teži naše srce?

Pitanje je čemu teži naše srce? Da li je u njemu preovladava ljubav prema jelu, piću, novcu, položaju ili ljubav prema Allahu, Poslaniku, a.s., Kur'anu? Ako nam je srce (podsvijest) potpuno zdravo i čisto, onda ono između ostalih može da iskaže sljedeće osobine:

- Neprestano svog vlasnika navodi da se obrati Allahu s pokajanjem i traženjem oprosta od grijeha.
- Ne zamaraju ga sjećanje na Gospodara i drugi oblici pobožnosti.
- Kada god propusti čin ibadeta, osjeća bol, koji je jači od boli kada izgubi novac.
- U pobožnosti nalazi veću slast nego u jedenju i pijenju najukusnijih jela i pića.
- Kada uđe u namaz njegove brige za ovim svijetom ga napuste.
- Više se brine kako će potrošiti vrijeme nego kako će potrošiti nova.

***
    Gospodaru naš, ne dopusti srcima našim da skrenu, kada si nam već na Pravi put ukazao, i daruj nam Svoju milost; Ti si, uistinu, Onaj koji mnogo daruje! (Kur'an, 3:8)

0 komentari:

Objavi komentar